Rozstępy to wrzecionowate pasma ścieńczałej,skóry, początkowo obrzękowe, z czasem ulegające zanikowi. Ich pojawieniu się najczęsciej nie towarzyszą żadne dolegliwości , choć czasem pacjenci skarżą się na delikatny świąd i pieczenie. Pojawienie się rozstepów jest związane z upośledzeniem funkcji i struktury fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Białka te mają postać włókienkowatą, tworząc uporządkowaną sieć i nadając skórze elastyczność, jędrność, sprężystość oraz odpowiednie napięcie. Zaburzenie w obrębie sieci może doprowadzić do powstania rozstepów. Tworzą się one stopniowo.
W pierwszej fazie (zapalnej) rozstępy są czerwone. Na tym etapie łatwiej się ich pozbyć. W fazie drugiej(zanikowej), rozstępy rozjaśniają się, nieco zwężają i formułują linijną bliznę = ubytek w skórze. Na tym etapie , w większości przypadków, można poprawić stan skóry, ale rzadko udaje się doprowadzić do całkowitego yustąpienia rozstępów.
Dolegliwość ta dotyka dwa razy częśćiej kobiet ( w obrębie bioder, brzucha, ud, w okolic lędźwiowo-krzyżowej) niż mężczyzn ( w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, a u panów intensywnie trenujących ? w obrębie obręczy barkowej).
Do przyczyn powstania rozstępów należą:
- skłonności genetyczne (dziedziczne)
- stosowanie glikokortykosteroidów (np. w przebiegu chorób endokrynologicznych, alergicznych, autoimmunologicznych) przyczynia się m.in. do ścieńczenia naskórka, zahamowania syntezy kolagenu w skórze właściwej oraz degradacji już istniejących włókien kolagenowych
- wysoki poziom kortyzolu (hormonu kory nadnerczy) we krwi ? powoduje upośledzenie funkcji fibroblastów, które zaczynają produkować zmienione włókna kolagenu i elastyny: o większej kruchości i mniejszej podatności na rozciąganie. Podczas nadmiernego rozciągania się skóry (np. w czasie ciąży, dojrzewania, przy otyłości, nadmiernym nagłym wzroście wagi.) dochodzi więc do zrywania regularnej sieci włókien, czego efektem są włąśnie rozstepy.
- wysoki poziomu estrogenów (w okresie ciąży, przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej)
Predyspozycje do występowania rozstępów wykazują:
- ludzie otyli
- osoby o częstych wahaniach wagi (także podczas nagłego spadku masy ciała można nabawić się rozstępów)
- nastolatki w okresie dojrzewania
- kobiety w okresie ciąży, menopauzy
- kulturyści
- osoby przyjmujące leki steroidowe
- osoby z predyspozycjami genetycznymi
Profilaktyka rozstępów obejmuje:
- unikanie częstych wahań wagi i "cudownych" diet
- w przypadku ćwiczeń fizycznych: należy unikać długotrwałych i silnych skurczów mięśniowych.
- miejscowe stosowanie kremów, żeli, olejków i preparatów na bazie roślinnej, elastyny, kolagenu, biostymoliny, witamin, preparatów łożyskowych, acetazolamidów, alfahydroksykwasów itd. W preparatach stosowane są także prekursory kolagenu, takie jak linoleat proliny, kompleks hydroksyproliny i inne. Rodzaj kremu nie jest tak istotny, jak sam masaż!
Niestety neleży pamiętać, że w obliczu obciążenia rodzinnego (genetycznego) - pomimo stosowania proflaktyki rozstępy i tak najprawdopodobniej wystąpią.
LIKWIDACJA ROZSTĘPÓW
- PEELINGI CHEMICZNE z kwasem glikolowym oraz trójchlorooctowym (TCA) - konieczne są serie zabiegów (3-6) w odstępach 2-3 tygodniowych.
- MEZOTERAPIA z wykorzystaniem koktajli witaminowych z kwasem hialuronowym - konieczne są serie zabiegów (3-6) w odstępach 2-3 tygodniowych
Zalecane są zabiegi łączone MEZOTERAPII Z PEELINGAMI z kwasem glikolowym ( w trakcie tej samej sesji lub naprzemiennie).