LIPOLIZA INIEKCYJNA
LIPOLIZA INIEKCYJNA polega m.in. na wstrzykiwaniu w nadmiar tkanki tłuszczowej fosfatydylocholiny, której zadaniem jest rozpuszczenie komórek tłuszczowych. Fosfatydylocholina wstrzykiwana jest w ściśle ustalonej przez lekarza dawce, odpowiednio dobrana igłą (czasem przypominającą kaniulę) bezpośrednio do tkanki tłuszczowej, która ma zostać zredukowana. Substancja ta przenika przez błony komórkowe do wnętrza komórek tłuszczowych i rozrywa ich strukturę. W samej komórce tłuszczowej doprowadza do rozpadu trójglicerydów. Niszczona jest tez błona komórkowa. Dalszy rozkład i wydalenie zarówno fosfatydylocholiny jak i produktów rozpadu komórki tłuszczowej odbywa sie przez wątrobę.
Główne przeciwwskazania do lipolizy to:
- ciąża
- karmienie piersią
- alergia na preparat do lipolizy (lub jego składniki)
- infekcje skóry w miejscach, w których miałby zostać przeprowadzony zabieg
- nadmierna otyłość
- ciężkie choroby nerek i wątroby
- choroby związane z krzepliwością krwi
- zaburzenia endokrynologiczne
- padaczka
Przed zabiegiem lekarz może zaznaczyć na ciele pacjenta flamastrem te okolice, które mają zostać wymodelowane. Po ewentualnym znieczuleniu (kremem EMLA) oraz dezynfekcji skóry - wprowadza się preparat do tkanki tłuszczowej. Czas zabiegu waha się od około 10 minut ( w przypadku "drugiego podbródka") do 45 minut ( w przypadku skóry brzucha). Lipolizie można poddawac także tkanke tłuszczową ud, okolicy kolan, ramion. Po zabiegu skóra bywa obrzęknięta, zaczerwieniona, a "tkanka tłuszczowa boli". Wskazany jest masaż ostrzykniętej okolicy.
Liczba zabiegów koniecznych do przeprowadzenia zależy od grubości tkanki tłuszczowej w miejscu, z którego, pragniemy ja wyeliminować. W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów zaleca się na ogół powtarzać zabiegi lipolizy iniekcyjnej 2-4 razy w odstępach czterech - sześciu tygodni. Częstsze zabiegi podnoszą ryzyko powikłań ( w tym martwicy skóry i mięśni wokół ostrzykiwanej tkanki)!